Staff Members

 

 

KENDRIYA   VIDYALAYA NO.1,UPPAL HYDERABAD---500039
DATA BASE OF EMPLOYEES OF KVs 2016-17
         
Sl No Name of  the employee      ( Mr.  /  Mrs.) Date of Birth Designation Subject DOJ in the present post Whether present post on promotion or selection Date of first appoint ment in KVS with post Award received Regional / KVS Incentive / National Award, NCERT etc Name of the Training courses attended as Resource Persons / Course Directors Certificate obtained in Scouts / Guides / District Commissioner Dates of latest Inservice course attended
1 J. Ramadevi 14.02.1961 Principal Biology 27.8.2003 Direct 04.07.1994 KVS  ETMA Award, Regional Incentive Award Computer training course for Sub-staff as Course Director , Inservcie course for PRT as course director. No N/A
2 N.S.S.Prasad   Vice Principal Physics              
3 K.R. Triveni 10.12.1958 HM Hindi 23.11.2004 Promotion 8.8.1985 as PRT Regional Incentive Award No No 01.06.2006
4 Mohd. Abdul Khaleel            06.07.1967 PGT Physics 30.11.1995  Direct 30.11.1995 No Inservice course for PGT (Phy) in 2014-15 as a Resource person   No 23.12.2014 to 01.01.2015
5 Mantena.RamaKrishna Raju 04.06.1959 PGT English 28.07.2016 Selection 04.09.1984 KVS National Award, Regional Incentive Award in 2003 Inservice course for TGT(Eng) as Resource person No 18-5-2016 to
 
29-05-2016
6 S.Chandra Shekar Reddy 25.06.1966 PGT Economics 19.08.2013 Selection 18.09.1995 TGT(SST) No Nil No 2013-14 K V 2 Salt Lake Kolkatta
7 P.Giridhar  20.11.1970 PGT Chemistry 23.9.1997 Direct 23.9.1997 No Inservice course for TGT(Sci) as Resource person No 18.05.2016
8   B.Sudershanam 6.11.1962 PGT Hindi 19.9.1997 Direct 24.9.1986 National  Incentive award NO HWB 18.05.2016
9    M.P.Vandana Devi  19.10.1972 PGT Biology 8.9.2003 Direct 8.9.2003 No NO No 23.12.2012
10 Mrs Ch Kiran Kumari 5.10.1979 PGT Comp.Sci 5.9.2007 Direct 5.9.2007 NO Computer training course for Sub-staff as Resource person No 18.05.2016
11  B.Satyanarayana 29.6.1959 PGT Maths 17.10.1987 Direct 11.12.1986 No No No 18.05.2016
12    Mithali Basu 22.04.1969 PGT COMM 13.08.2001 Selection 13.08.2001 No No Advanced Guide captain 23.12.2014 to 01.01.2015
13   Kalyani Geeta 23.5.1970 TGT Hindi 19.9.1997 Direct 19.9.1997 NO NO No 18.05.2016
14 VACANT   TGT Hindi              
15 VACANT   TGT Hindi              
16  Manisha Singh 30.08.1966 TGT English 17.11.1993  Direct  17.11.1993 No No No 18.05.2016
17 Rangi Satyanarayana 02.03.1959 TGT Sanskrit 14.03.1983  Direct 14.03.1983   No No  
18 Dr. Durga Rao 12.5.1962 TGT Sanskrit 26.2.1990 Direct 26.2.1990 No No No 23.12.2014
19 N.O.Anuradha 10.11.1961 TGT English 31.1.1990 Direct 31.01.1990 No No Advanced Guide captain 18.05.2016
20 Geeta Devi  30.5.1964 TGT English 19.4.2003 Direct 19.4.2003 No Alice workshop (Animation course) as Resource person No 23.12.2014
21 Anantha Lakshmi 25.12.1967 TGT English 22.8.1995 Direct 22.8.1995 No No No 18.05.2016
22 N.Yadagiri 3.4.1962 TGT Social  15.9.1995 Direct 15.9.1995 No Peer group educators as resource person & Inservice course for TGT(S.St)& PGT(History) No 12.9.2011
23 T. Sheela Devi 6.5.1963 TGT Social  4.10.1993 Direct 4.10.1993 No No NO 18.05.2016
24 B. Nageshwar Rao  15.8.1969 TGT Social  02.05.2008 Promotion 16.8.1995 No No NO 18.05.2016
25  Prasanna Kumar 08.05.1958 TGT Social  05.05.2007 promotion 21.03.1990  PRT No No No NIL
26 SML.Annapurna 25.5.1960 TGT Science 19.9.1987 Direct 19.9.1987   No No No 18.05.2016
27 Asha Kona 11.3.1966 TGT Science 11.10.2010   20.11.1993 No No No  
28 E. Jannet 24.3.1968 TGT Science 15.11.2010 LDE 21.8.1995 Best Science teacher award ECTLT program Advance guide captain 08.6.2011
29 K. Manilal 4.3.1968 TGT Maths 25.8.1995 Direct 25.8.1995 No No BasicScout master 23.12.2014
30 P. Sirishavani 29.4.1972 TGT Maths 11.8.1995 Direct 11.8.1995   No No 23.12.2014
31 D. Ramakoty 8.9.1968 TGT Maths 22.11.1993 Direct 22.11.1993 No No HWB 18.05.2016
32 P. Lakshmi 21.6.1965 TGT Maths 28.4.2007 Promotion 15.11.1993 No No No 18.05.2016
33 Lakshminarayana 25.01.1957 TGT P & HE 11.01.1982 Direct 11.01.1982 No No No 09.07.2010
34 A.Rajender 18.12.1968 TGT WET 29.01.1994 Direct 29.01.1994 No No No 29.11.2013
35 T.V.Vijaya Lakshmi 15.08.1963 PRT Music 27.07.1990 Direct 27.07.1990 No No No  
36 G.Shankar Kumar 6.11.1965 TGT AE 09.8.1995 Direct 09.08.1995 No No Advanced scout master 07.02.2014
37 Ramakanth 26.2.1962 TGT Librarian 27.6.1988 Direct 27.6.1988 No No No 25.9.2009
38 PC Kamakshi 20.5.1960 PRT 4.10.1982 Direct 4.10.1982 No No No 04.05.1998
39 K.V. Ramalakshmi 5.11.1959 PRT 23.8.1984 Direct 23.8.1984 National award Inservice course for PRT as Resource person Advanced flock leader 31.05.2016
40 Madhuri R 20.1.1963 PRT 27.9.1985 Direct 27.9.1985 No No No 31.05.2016
41 S. Surya kumari 11.8.1959 PRT 30.9.1986 Direct 30.9.1986 No No No 31.05.2016
42 Rekha Devi 9.2.1958 PRT 29.10.1986 Direct 29.10.1986 No No Advanced flock leader 31.05.2016
43 Uma Devi 6.6.1958 PRT 19.10.1987 Direct 19.10.1987 No No No 23.12.2011
44 Anita K Das 29.6.1965 PRT 09.09.1988 Direct 09.09.1988 No No Advanced flock leader 23.12.2013
45 Hameeda Ghouse 27.12.1969 PRT 08.09.1993 Direct 08.09.1993 No   HWB 23.12.2011
46 V. Vijaya 19.01.1964 PRT 05.02.1994 Direct 05.02.1994 No No No 23.12.2011
47 Tarvinder Kaur 05.02.1966 PRT 29.10.1986 Direct 29.10.1986 No No No 23.12.2014
48 S. Usha Rani 19.4.1961 PRT 17.7.1989 Direct 17.7.1989 National Incentive award No Advance cub master 23.12.2014
49 K. Sudha Rani 7.9.1968 PRT 28.8.1995 Direct 28.8.1995 No No No 23.12.2013
50 P. Padma 19.5.1965 PRT 1.11.1995 Direct 1.11.1995 No No Basic cub master 23.12.2011
51 S Rajya Lakshmi 10.8.1957 PRT 22.8.1985 Direct 22.8.1985 Best Science teacher award No No 23.12.2010
52 K. Anil Kumar 23.11.1969 PRT 18.11.1995 Direct 18.11.1995  Director General NCC award( NCC AP Directorate), Best teacher (Lions club), Best NCC Officer( NCC Group Hyderabad) ,Regional Incentive Award Inservice course for PRT as Resource person, Think quest, E-Learning, project Edu-tech No 23.12.2014
53 K. Aruna Kumari 1.7.1961 PRT 29.9.1986 Direct 29.9.1986 No No Advance Cub master 23.12.2011
54 Shashi Bala 2.3.1982 PRT 18.5.2007 Direct 18.5.2007 NO No Advance cub master 31.05.2016
55 K. Swathi 1.8.1984 PRT 11.9.2009 Direct 11.9.2009 No No No 27.12.2012
56   Prabhavathi 19.08.1964 PRT 04.07.1994 Selection 04.07.1994 No No Advanced Guide Captain 23.12.2011
57 K. Sharmila 5.4.1968 PRT 13.9.1993 Direct 13.9.1993 No No Basic guide captain 23.12.2013
58 MSLJ Sudha 15.8.1968 PRT 30.11.1993 Direct 30.11.1993 No No No 31.05.2016
59 A. Radhika Raman 12.3.1966 PRT 16.8.1995 Direct 16.8.1995 No No No 31.05.2016
60 Meena Kumari 3.6.1963 PRT 17.10.1992 Direct 17.10.1992 No No Advanced flock leader 31.05.2016
61 VACANT   Assistant       No No No N/A
62 Amarnath Singh 20.8.1969 UDC 13.02.2012 Promotion 20.4.1992 No No No N/A
63    Jyothi Kumari 02.05.1967 LDC 04.04.2016 Selection 04.04.2016 No No No N/A
64 VACANT   LDC              
65 Satyanarayana 18.10.1959 Lab.Att.       No No No N/A
66 Ch Susheela 16.04.1959 Lab.Att. 1/8/1985   16-01-81 No No No N/A
67 Suresh 01.10.1963 Lab.Att.  21-03-2003    5/12/1984 No No No N/A
68 G Mallesh 21-12-61 Sub-Staff. 22-06-09   12/8/1988 No No No N/A
69 D Manoj Kumar 11/4/1969 Sub-Staff. 12/9/1988   12/9/1988 No No No N/A
70 K Yadamma 22-05-65 Sub-Staff. 21-05-99   21-05-99 No No No N/A
71 Narsing S 14.06.1962 Sub-Staff. 27.3.1987   27.3.1987 No No No N/A